Jak przezwyciężyć chwile kryzysowe w odżywianiu?

Przychodzi taki czas, gdy po systematycznych treningach i stosowaniu diety wchodzi się w fazę kryzysu. Cały czas myśli zaczynają krążyć wokół niezdrowego jedzenia. Do tej pory wszystko funkcjonowało odpowiednio, ale przyszedł moment kiedy zabrakło sił na dalsze wyzwania. Nadszedł kryzys. To naturalny etap, który spotyka wiele osób. Jest to zwykle widocznie w świecie sportu, gdzie sportowcy muszą od nowa zmierzyć się z rzeczywistością i zmotywować się na nowo. Punktem wyjścia z tej sytuacji jest akceptacja, to ona pozwala z powrotem wejść na właściwe tory.

Przyczyna kryzysu

Bardzo często dotyka osoby, które przed rozpoczęciem przygody ze zdrowym trybem życia zajadali wszystko, co chcieli nie podejmując żadnej aktywności, a późnej bardzo szybko się stali mentorami dobrego stylu życia. Wynika to ze zbyt mocnego wejścia w nowy, nieznany dotąd świat. Wprowadzać zmiany trzeba stopniowo, nie da się wszystkiego od razu uzyskać. Kryzys dotyka te osoby, które nagle przestały dostarczać sobie odpowiedniej ilości kalorii i spożywanie znacznie mniejszej ilości w stosunku do potrzeb osłabiło ich organizm. Motywowane tylko zewnętrznie, bez podstawnych wewnętrznych motywów, podchodzenie do aktywności jak do kata, a nie do formy aktywności fizycznej i diety, która ma sprawiać nie tylko ból, ale i przyjemność.

Jak przezwyciężyć chwile kryzysowe w odżywianiu?

Jak postępować w chwili kryzysu?

Trzeba zdać sobie sprawę, że kryzys nie minie sam od siebie. Należy wziąć się za siebie i zacząć działać, by go zwalczyć. Warto wspomóc się wówczas zasadą 5 Z. Po pierwsze na chwilę zatrzymać się i przeanalizować wszystko, by wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Kryzys należy traktować jak lekcję, która ma czegoś konkretnego nauczyć. Kolejno należy sobie uświadomić ile się już osiągnęło, to pokaże ile doświadczenia udało się uzyskać. Następnie trzeba się zresetować i odpowiednio zregenerować. Na końcu warto coś zmienić, zrobić coś innego, by uzyskać inne efekty. Do tego konieczne jest wdrożenie całkiem innych sposobów. Pokonanie kryzysu da ogromne poczucie mocy i sprawstwa.