Stomatolog – jak przestać się bać?

Strach przed wizytą u dentysty towarzyszy bardzo wielu osobom. Wynika on z obawy przed bólem, co jest w pełni zrozumiałe. Warto jednak pamiętać o tym, że metody leczenia stomatologicznego są zupełnie inne niż dwie czy trzy dekady temu, a lęk przed leczeniem da się pokonać. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Poszukaj odpowiedniego dentysty!

Chcąc pokonać strach przed leczeniem stomatologicznym, należy zacząć od znalezienia odpowiedniego lekarza. W omawianym kontekście odgrywa to niezmiernie ważną rolę, ponieważ to właśnie od podejścia dentysty do pacjenta w ogromnym stopniu zależy to, czy znikną obawy. Powinna być to osoba przede wszystkim doświadczona i posiadająca wysokie kwalifikacje zawodowe oraz komunikująca się z pacjentami w przejrzysty i zrozumiały sposób. Istotne jest to, aby osoba składająca wizytę w gabinecie stomatologicznym czuła się przy lekarzu dobrze i komfortowo. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór nowoczesnego gabinetu stomatologicznego

Profilaktyka to podstawa!

Aby wizyty u dentysty nie były traumatyczne, należy składać je systematycznie – nie tylko wtedy, kiedy boli ząb. Gabinet stomatologiczny trzeba odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Oprócz tego nieodzownym elementem profilaktyki próchnicy i innych chorób jest właściwa higiena jamy ustnej. Warto też zwrócić uwagę na dietę – stan zębów w bardzo dużej mierze zależy od tego, co ląduje na talerzu. Dbając o zęby we właściwy sposób, można znacząco zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia różnych schorzeń objawiających się dotkliwymi dolegliwościami bólowymi.

Porozmawiaj z lekarzem!

Rozmowa z dentystą zawsze pomaga rozładować stres. Cisza jedynie go potęguje. Wskazane jest, aby zasięgnąć informacji o planowanym leczeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poruszyć też tematy niemające związku z  problemami natury stomatologicznej. Jeśli tylko okoliczności na to pozwalają, nie zaszkodzi odrobina humoru. Dobrym pomysłem jest także zapytanie dentysty o bezbolesne metody znieczulenia. Znieczulanie przed zabiegiem zwykle kojarzy się z zastrzykiem, ale dość popularna jest również sedacja wziewna – czyli gaz rozweselający.

Stomatolog – jak przestać się bać?

Przestań się nakręcać!

Im bliżej terminu wizyty u dentysty, tym większy stres. Do rzadkości nie należą też sytuacje, kiedy trzeba nieco dłużej poczekać przed gabinetem na swoją kolej. Sporo osób ma wówczas tendencje do negatywnego nakręcania się – zwłaszcza gdy słyszą odgłosy dobiegające z gabinetu. Warto zabrać ze sobą słuchawki i posłuchać na smartfonie ulubionej muzyki. Zdecydowanie odradza się sięgania po środki uspokajające – powinno się je traktować jako absolutną ostateczność.

Pamiętaj o tym, że lekarz chce ci pomóc!

Wybierając się do gabinetu stomatologicznego, należy mieć świadomość tego, że dentysta jest po to, aby pomóc pacjentowi. Dobrze jest też uświadomić sobie, że obecnie stosowane są nowoczesne metody leczenia. Mają one na celu nie tylko usprawnić leczenie, ale również zminimalizować dyskomfort odczuwany przez pacjenta.

Artykuł napisany we współpracy z dentysta Zielonki.