Jak ćwiczyć w domu i przy użyciu jakiego sprzętu?

Uprawianie aktywności fizycznej współcześnie stało się niezwykle modne. Coraz więcej osób motywuje się do rozpoczęcia jakiegoś sportu, widząc coraz to większe grono osób w mediach społecznościowych aktywnie pracujących nad własną sylwetką. Pandemia spowodowała, że wiele osób zaczęło samodzielnie ćwiczyć w domu. Oprócz treningów trzeba zwrócić uwagę na właściwą dietę oraz odpowiednie przyrządy do ćwiczeń takie jak np. poręcze do pompek, hantle czy mata antypoślizgowa. Jak zatem bezpiecznie ćwiczyć w domu i w jaki sprzęt się wyposażyć, by aktywność przyniosła upragnione efekty?

Przygotowanie do treningu

Na początku trzeba wyjść od naturalnego planowania aktywności fizycznej. Warto wybrać te dni w tygodniu, w których czujemy się najlepiej, mamy najwięcej czasu oraz taką godzinę, w której jesteśmy najbardziej zrelaksowani. Dobry i skuteczny trening musi iść w parze z bogatą i zróżnicowaną dietą. Jeśli lepiej ćwiczy nam się w godzinach porannych przed treningiem dostarczmy sobie wartościowe śniadanie np. jogurt naturalny z musli i owocami. W przypadku godzin popołudniowych najlepiej dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę mięsa np. kurczaka w połączeniu z ryżem, a na deser jakiś owoc. To, o czym często się zapomina to właściwe nawadnianie organizmu. Trzeba pić małymi łykami, ale często, tak by dzienny bilans jej spożycia był równy 2 litry. By ćwiczenia były dla nas przyjemną czynnością, a nie katorgą warto w tym czasie nastawić sobie ulubioną muzykę, dzięki czemu trening będzie o wiele bardziej skuteczny.

Jak ćwiczyć w domu i przy użyciu jakiego sprzętu?

Sprzęt do ćwiczeń – poręcze do pompek, hantle, hula hop i inne

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnych sprzętów trzeba się zastanowić nad jakimi partiami mięśni chcemy pracować i w których musimy dokonać spalenia tłuszczu. Do spalenia dużej ilości kalorii przydatna jest skakanka, która jest idealna do treningu wytrzymałościowego. Dla osób, zainteresowanych treningiem cardio lub interwałowym zaleca się inwestycję w rowerek stacjonarny. Doskonałym uzupełnieniem domowej siłowni będzie elastyczna guma, która świetnie rozciągnie sylwetkę, wyrzeźbi mięśnie i spali zbędne kalorie. Osoby, które za cel postawiły sobie wyrzeźbienie mięśni i wzrost powinny zaopatrzyć się w poręcze do pompek i hantle. Do spalenia tkanki tłuszczowej z brzucha dobrze się sprawdzi ławka rzymska, dzięki której można wykonać wiele różnych ćwiczeń. Panie zmagające się ze zbyt masywnymi biodrami powinny wyposażyć się w hula hop, który dodatkowo jeszcze wyszczupli talię. Stepper natomiast będzie idealny do ćwiczenia mięśni nóg, gdyż posiada pedały stymulujące ruch wchodzenia po schodach.

Jak bezpiecznie i skutecznie ćwiczyć w domu?

By uniknąć niepotrzebnych kontuzji każdy trening powinien być poprzedzony dobrą rozgrzewką. Jest wiele filmików ukazujących jak prawidłowo zrobić efektywną rozgrzewkę. Powinna ona trwać nie dłużej niż 15 minut. Ważne jest także to, by po treningu poświęcić kilka minut na rozciąganie, najlepiej rozpocząć od mięśni słabszych, by potem stopniowo przechodzić do tych silniejszych.