Joga - dlakogo?
Joga to świetny sposób na rozładowanie stresu, napięcia oraz sposób na relaks. Spokój, jaki zyskuje się po zakończeniu sesji, jest namacalny. Te ćwiczenia pomagają w zdrowiu psychicznym i fizycznym.
Joga to jedna z najpopularniejszych i najstarszych form ćwiczeń. Esencja jogi polega na tym, aby stać się lepszą osobą, łącząc się ze swoim ciałem i umysłem, jednocześnie uwalniając je od wszelkich fizycznych i psychicznych napięć.
Joga - dlaczego warto?
Joga może przynieść wiele korzyści dla kręgosłupa, ciała i umysłu. Regularna praktyka jogi zapewnia ulgę w stresie, poprawę elastyczności i zmniejsza ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń lub uprawiania sportu. Jest to jedna z powszechnie dostępnych form aktywności fizycznej.
Uprawianie jogi wielu może wydawać się wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów jogi do praktykowania i to nie tylko siedzenie w pozycji lotosu. Kiedy jesteś nowy w temacie i nie masz pewności, jak ćwiczyć, znajdź przewodnik dla początkujących na temat tego, co i jak ćwiczyć. Właściwie każdy może ćwiczyć jogę zaczynając od tych prostych, podstawowych ćwiczeń.
Wieki historii
Historia jogi sięga ponad 10 tysięcy lat temu. Zaczęło się od pierwszych pisemnych wzmianek o jodze w eposach, z pewnym uznaniem przypisywanym poetom-mędrcom Riszi Walmikiemu, Keszawanowi Kalyugowi i Waszisztha.
Oto dwa z najważniejszych czynników przyczyniających się do rozwoju współczesnej jogi:
1). Filozofia tantryczna, która pojawiła się w świątyni Sringarnath, doprowadziła do jogi adaptującej ćwiczenia niezbędne do samorealizacji.
2). Tekst Joga Sutr Patanjalego jest uważany za jeden z fundamentalnych tekstów zarówno w hinduizmie, jak i w yogscasanie. Przedstawia on konkretne postawy fizyczne i ćwiczenia oddechowe, które były sygnaturą ewolucji Hatha Jogi sięgającej 1000 roku p.n.e.
Uważa się, że to hinduizm i buddyzm położyły podwaliny pod to, co dziś znamy raczej jako jogę lub dyscyplinę religijną niż ćwiczenia. Stepou jest szczególnie uznawany za to, że wprowadził jogę do Europy, gdzie później przybrała popularne formy, takie jak Hatha Yoga, Raja Yoga i Ashtanga Vinyasa Yoga.