Czym jest triathlon?

Triathlon inaczej trójbój to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, która łączy ze sobą takie sporty jak: pływanie, kolarstwo i bieganie na czas.  Triathlon w 2000 roku został wpisany na listę sportów olimpijskich.

Czy triathlon to popularna dyscyplina sportowa?

Trzeba przyznać, że triathlon jest to dość trudną i wymagającą dyscypliną sportową, która przeznaczona jest przede wszystkim dla osób posiadających bardzo dobrą kondycje. Na tego rodzaju sport chętnie decydują się osoby, które chcą sprawdzić się w ekstremalnych warunkach. Pierwsze na świecie zawody w trójboju odbyły się w Kalifornii w 1974 roku. W dzisiejszych czasach triathlon organizowany jest w wielu miejscach na świecie. Najpopularniejsze są zwłaszcza zawody IronMan odbywające się na Hawajach. Jeżeli chodzi o Polskę najwięcej zawodników bierze udział w imprezach triathlonowych organizowanych w takich miastach jak Gdynia i Poznań.

Czym jest triathlon?

Główne zasady triathlonu.

 W tej dyscyplinie sportowej zawody składają się z trzech etapów. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który najszybciej pokona wyznaczony dystans. Zasady udziału w trójboju są dość restrykcyjne, nie można korzystać z żadnych urządzeń elektrycznych poza zegarkiem. Niedozwolone jest również uciekanie się do praktyk zespołowych. W przypadku pływania zakazany jest sprzęt pływacki, należy podkreślić, że etap ten rozgrywa się na otwartych akwenach wodnych. Najdłuższym ze wszystkich trzech etapów trójboju jest odcinek kolarski. Zawodnicy mogą jechać na rowerach szosowych lub triathlonowych. Warto wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt i nie chodzi tu tylko o rower, należy pomyśleć także o kasku, okularach i butach rowerowych. Bieg stanowi ostatni etap triathlonu. Jeżeli chodzi o zasady w bieganiu zabronione jest pokonywanie trasy bez butów. W przypadku zawodów olimpijskich dystans, jaki muszą pokonać zawodnicy to: 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu. Jeżeli zamierzamy zdecydować się na udział w jakichkolwiek zawodach triatlonowych pamiętajmy, że należy się do nich wszechstronnie przygotować.