Jak prać odzież rowerową?

Producenci odzieży rowerowej dokładają wszelkich starań, aby ich produkty spełniały oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Starannie dobrane tkaniny, otwory wentylacyjne czy uszczelnienia mają za zadanie zagwarantować maksymalny komfort. Tak delikatna odzież wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak prać odzież rowerową, aby służyła przez długi czas?

Dbanie o odzież jest proste

Wydawać się może, że specjalne tkaniny wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Na szczęście producenci odzieży pomyśleli o tym jeszcze na etapie projektowania. Wszelkie informacje zawarte są na metce - warto zapoznać się z oznaczeniami, ponieważ niektóre wszystkie rodzaje odzieży nadają się wyłącznie do prania ręcznego.

Chcąc, by odzież rowerowa nadawała się do użytku przez długi czas, należy przestrzegać kluczowej zasady. Wilgotną koszulkę czy mokre od deszczu spodnie należy wysuszyć od razu po powrocie do domu. W tym celu wystarczy rozwiesić ją w jakimś suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Suszenie mokrej odzieży rowerowej na kaloryferach to błąd, który może być przyczyną zniszczenia materiału.

Pranie ręczne czy automatyczne?

Niektóre części odzieży rowerowej wykonane są z tkaniny membranowej. Ich główną cechą jest odprowadzanie potu na zewnątrz i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Odzież rowerowa nie powinna być prana w silnych detergentach, które zazwyczaj osłabiają właściwości termoaktywne ubrań i zmieniają strukturę włókien. Wszelkiego rodzaju koszulki, kurtki, bluzy czy spodenki należy prać w łagodnych proszkach lub płynach o specjalnym przeznaczeniu. Na rynku dostępna jest chemia dedykowana profesjonalnej odzieży sportowej. Informacje dotyczące temperatury prania należy zaczerpnąć z metki - tam też znajdują się kwestie związane np. z suszeniem w suszarce.

Nowoczesne modele pralek mają specjalny program do prania odzieży sportowej. To bardzo przydatna funkcja, dzięki której ubrania rowerowe za każdym razem będą wyglądać jak nowe.

Jak prać odzież rowerową?

Jeśli ktoś woli prać swoją odzież ręcznie, nic nie stoi na przeszkodzie. Ubrania rowerowe należy namoczyć na kilka minut w letniej wodzie. Większość ubrań należy prać w temperaturze nieprzekraczającej 30-40 stopni. Do prania ręcznego również należy używać specjalnych proszków lub płynów, można też zastosować płatki mydlane lub wyprać ciuchy w szarym mydle. Czyste ciuchy należy suszyć na lewej stronie. Rozwieszanie ich w słonecznym miejscu nie jest najlepszym pomysłem - lepiej robić to w miejscu, gdzie nie dochodzą promienie słońca.

Jak długo odzież zachowuje swoje właściwości?

Najskuteczniejszą metodą jest obserwacja. Jeśli na odzieży rowerowej znajdują się widoczne otarcia, w kilku miejscach puściły szwy, a ciuchy są inne w dotyku i nie odprowadzają wilgoci tak, jak po zakupie, nadszedł czas na wymianę rowerowej garderoby. Prawidłowa pielęgnacja z pewnością pozwoli na długoterminowe użytkowanie swoich ulubionych ciuchów.

 

Żywotność odzieży sportowej w tym odzieży rowerowej, będzie zależała od wielu czynników. Przede wszystkich od częstotliwości użytkowania oraz cyklów prań. Mówiąc wprost, im częściej będziemy używać dany produkt i czyściej prać koszulkę czy spodenki rowerowe to tym szybciej się one zużyją. O ile koszulki rowerowe można prać wielokrotnie i materiał przez długi czas nie będzie zmieniał swoich właściwości o tyle np. wkładka rowerowa w spodenkach czy spodniach po częstym użytkowaniu nie będzie już tak elastyczna i zapewniała dobrego komfortu podczas jazdy jak w nowa i wtedy należy rozważyć zakup nowych spodenek. Dolna część odzieży rowerowej, głównie wkładki rowerowe będą zużywały się najszybciej, często przy codziennych jazdach na rowerze po nawet 20-30 km dziennie co nie jest dużo, spodenki będą do wymiany po niespełna kilku miesiącach, a koszulka, kurtka czy bluza rowerowa nadal będą dobre i wytrzymają kilka lat.