Ekologiczne ubrania - jak je wybrać?

Ekologiczne podejście do życia jest nie tylko pożyteczne dla środowiska, ale także bardzo modne. Wiele osób eliminuje z domu plastik i jest to godne podziwu. Takie zachowanie u dorosłych sprawia, że również dzieci i młodzież chcą brać przykład. Niepokoi jedynie niewielka świadomość społeczeństwa, iż to branże odzieżowe przyczyniają się do zaśmiecania naszej planety.

Ekologiczne ubrania - jak je wybrać?

Zastosowanie plastiku w odzieży

Przy dokonaniu zakupu jakiejkolwiek części garderoby niewiele z nas zastanawia się nad jej składem. Nie zwracamy ponadto uwagi na to, że niektóre ubrania są całkowicie niepotrzebne, ponieważ w szafie wiszą już podobne. Tymczasem do produkcji produktów tekstylnych wykorzystuje się całe mnóstwo plastiku. Można jednak zapobiegać rozprzestrzenianiu się takich praktyk. Wystarczy zastanowić się kilka razy, zanim wydamy pieniądze na nowy ciuszek. Jednym z rozwiązań jest dokonywanie zakupów w second handzie, w których wiele ubrań wygląda jak nowe. Niemniej jednak i przy takich zakupach należy zwracać szczególną uwagę na metki. Każdy producent jest zobowiązany umieszczać na niej skład sprzedawanej odzieży.

Najbardziej ekologiczne ubrania

Sama adnotacja, że w produkcie dominuje bawełna nie powinna zagłuszyć wątpliwości klienta. Niezbędna jest wiedza, że hodowla bawełny wiąże się z wykorzystywaniem dużej ilości chemikaliów. Zalicza się do nich pestycydy i środki owadobójcze. Dlatego należy stawiać na bawełnę organiczną, którą uprawia się bez dodatku sztucznych nawozów. Zatem konieczność zakupu nowego ubrania należy doskonale przemyśleć. Badania statystyczne nie napawają optymizmem, ponieważ wskazują, że jedną część garderoby zakładamy tylko 6 razy w życiu. Niestety, jest to zwykłe marnotrawstwo i przykładanie ręki do zaśmiecania środowiska. Tak naprawdę wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, by odzież nie ulegała zniszczeniom. Ślepe podążanie za modą również nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej stawiać na ponadczasowe fasony.  Jeżeli potrzeba jego posiadania jest konieczna, powinno się postawić na pro-ekologiczne produkty tekstylne.