Do czego może się przyczynić niedobór potasu?

Bez potasu i magnezu organizm człowieka nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować. Te makroelementy wpływają na układ sercowo-krążeniowy, nerwowy oraz mięśniowy. Ich niedobór może skutkować poważnymi zaburzeniami w działaniu kluczowych dla człowieka organów. Co może spowodować niedobór potasu?

Parę słów o potasie

Potas zaliczany jest do grupy elektrolitów, które warunkują prawidłowe reakcje ciała ludzkiego. Do jego zadań należy przekaz impulsów międzykomórkowych, czyli reguluje pracę każdego mięśnia, w tym również i mięśnia sercowego. Potas ma ogromne znaczenie podczas wzrostu masy mięśniowej. Odpowiada za regulację ciśnienia krwi i gospodarki wodnej. Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu. Odpowiednia ilość jaka powinna przypadać na człowieka to 3,5 - 5,.5 mmol/l. Osoby, które posiadają duży niedobór potasu mówi się, że zmagają się z hipokaliemią. Jak już wspomniano wszelkie niedobory przyczyniają się do tego, że organy zaczynają nieprawidłowo działać i pojawiają się problemy natury zdrowotnej. Regularnie wykonywana morfologia pozwala ocenić aktualny stan zdrowia. Nieznaczne ilości określonego pierwiastka pociąga niedobory kolejnego.

Do czego może się przyczynić niedobór potasu?

Czym objawia się niedobór potasu?

Niedobór potasu jest powiązany z niedoborem magnezu. Jeśli brakuje nam potasu to także zmniejsza się ilość magnezu we krwi, gdyż nie wchłania się on prawidłowo. Zarówno brak magnezu jak i potasu wpływa na spadek kondycji organizmu ludzkiego. Niedobory te objawiają się drżeniem mięśni, częstymi i silnymi skurczami, opuchnięciem kończyn, zaburzeniem pracy serca, podwyższonym ciśnieniem krwi, zawrotami głowy, zagęszczeniem moczu, sennością, apatią, osłabieniem, spadkiem nastroju, rozdrażnieniem, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, drętwieniem lub mrowieniem dłoni, stóp, silnymi migrenami oraz bolesnymi miesiączkami.

Skutki niedoboru potasu

Niedobór potasu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Może przyczynić się do upośledzenia funkcji jelit i nerek, arytmii, rabdomiolizy (rozpadu tkanki mięśniowej) oraz poważnych zaburzeń układu nerwowego.