Dlaczego warto zrezygnować z palenia papierosów?

O tym, że palenie papierosów szkodzi wiedzą niemal wszyscy, jednak mimo to nie brakuje osób, które ulegają temu nałogowi. Jaki wpływ na nasz organizm wywiera palenie i dlaczego warto z niego zrezygnować? Lista powodów do rzucenia palenia jest naprawdę długa.

Zmniejszenie ryzyka zachorowalności na wiele groźnych chorób.

Palenie papierosów jest jedną z przyczyn powstawania wielu niebezpiecznych chorób i schorzeń. Nałóg ten przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca. Ponadto palenie ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry: przyspiesza starzenie, przyczynia się do powstawania trądziku. Nikotyna zawarta w papierosach wpływa również na stan naczyń krwionośnych, ponieważ zmniejsza przepływ krwi do najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Warto także zaznaczyć, że palenie papierosów przyczynia się do rozwoju takich chorób jak: miażdżyca, nadciśnienie, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, astma, choroby przewodu pokarmowego, zaćma. Z powodu chorób odtytoniowych umiera, co roku bardzo wiele osób. Jest to szkodliwy nałóg, który niekorzystnie oddziałuję niemal na wszystkie organy w naszym organizmie.

Dlaczego warto zrezygnować z palenia papierosów?

Zwiększenie ochrony zdrowia bliskich.

Pamiętajmy o tym, że palenie ma także wpływ na zdrowie osób w naszym najbliższym otoczeniu. Bierne palenie jest równie niebezpieczne, w szczególności dla dzieci. Negatywne działanie dymu papierosowego może mieć poważne skutki, dlatego warto wziąć to pod uwagę i zatroszczyć się o zdrowie swojej rodziny i najbliższego otoczenia. W dymie tytoniowym znajduje się wiele niebezpiecznych związków chemicznych. Ponadto palenie ma bardzo niekorzystny wpływ na ciąże i rozwój płodu, dlatego należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Poprawa jakości snu.

Nikotyna należy do środków pobudzających, dlatego też palenie papierosów ma wpływ na jakość naszego snu. Jak powszechnie wiadomo sen to zdrowie, jeżeli chcemy czuć się bardziej wypoczęci warto pomyśleć o rezygnacji z palenia papierosów. U palaczy faza głębokiego snu jest krótsza niż u osoby niepalącej, co może skutkować tym, że sen nie jest w stanie usunąć objawów zmęczenia.