Cukrzyca ciążowa – co powinna o tej chorobie wiedzieć każda mama?
Cukrzyca ciążowa jest dość często występującą chorobą, która ujawnia się u przyszłych mam. W Polsce według statystyk choruje na nią od 3 do 10% kobiet ciężarnych. Wszystkie przyszłe mamy powinny wiedzieć, czym objawia się ta choroba i w jaki sposób się ją leczy. Prawidłowo prowadzona ciąża pomimo cukrzycy w większości przypadków kończy się bowiem dobrze zarówno dla mamy, jak i jej dziecka.
Najważniejsze objawy cukrzycy ciążowej u przyszłych mam
Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem gospodarki węglowodanowej. Jej cechą charakterystyczną jest to, że objawia się dopiero w ciąży – przyszłe mamy przed poczęciem dziecka z reguły nie miały bowiem żadnych problemów metabolicznych. Podstawowym objawem cukrzycy ciężarnych jest podwyższony poziom glukozy we krwi, czyli tzw. hipoglikemia.
Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana w oparciu o podstawowe badania ciążowe, które wykonuje się między 24. a 28. tygodniem ciąży. W Polsce każda kobieta oczekująca dziecka musi wykonać test obciążenia glukozą (OGTT) nazywany także krzywą cukrową. W razie wykrycia hipoglikemii ciężarne muszą przestrzegać diety zaleconej przez lekarza, a niektóre z nich przyjmować również niewielkie dawki insuliny mające na celu wyrównanie poziomu cukru we krwi.
Objawy cukrzycy ciążowej bardzo często mylone są z dolegliwościami charakterystycznymi dla okresu ciąży – kobiety cierpiące na to schorzenie muszą częściej niż dotychczas odwiedzać toaletę, mają napady głodu i pragnienia oraz uczucie nadmiernej suchości w ustach. Szybciej także przybierają na wadze od kobiet z prawidłowym poziomem cukru we krwi.
Cukrzyca ciążowa i jej wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka
Wykrycie cukrzycy ciążowej ma ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz zdrowia dziecka. Nieleczona cukrzyca ciążowa niesie bowiem za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla zarówno dla nienarodzonego dziecka, jak i jego mamy.
Podwyższone stężenie cukru we krwi w organizmie matki może skutkować występowaniem hipoglikemii także u płodu. Doprowadzić to może do zwiększenia ponad normę masy płodu (tzw. makrosomii) lub odwrotnie – do obniżenia wagi dziecka (hipotrofii). Nieleczona cukrzyca ciężarnych prowadzić może także do występowania wad wrodzonych układu nerwowego, kostnego, krążenia oraz moczowo-płciowego u dziecka.
Cukrzyca ciążowa negatywnie wpływa także na stan zdrowia kobiety oczekującej dziecka. Choroba ta może bowiem powodować rozwój nadciśnienia tętniczego, wywoływać częste infekcje układu moczowego, a w niektórych przypadkach stać się również przyczyną przedwczesnego porodu.
Dieta i aktywność fizyczna, czyli leczenie cukrzycy ciążowej u przyszłych mam
U większości kobiet w ciąży cukrzyca ciążowa występuje tylko w tym delikatnym okresie, a po urodzeniu dziecka jej objawy ustępują. W ok. 10% przypadków cukrzyca ciążowa może jednak przekształcić się w cukrzycę typu 1.
Leczenie cukrzycy ciążowej opiera się głównie na przestrzeganiu prawidłowej diety, regularnym kontrolowaniu poziomu cukru we krwi oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz kondycję kobiet ciężarnych. Niektóre mamy mogą otrzymać także zalecenie podawania sobie niewielkich dawek insuliny dożylnie.